Bir Maça Nasıl Çalışır ve Örnek Maç Analizi

Bir Maça Nasıl Çalışılır? 

 

Merhaba dostlarım, bir önceki yazımda bahsettiğim kriterler dahilinde bir maç için yapılacak maç analizinin nasıl olması gerektiğini bu kez örneklerle göstereceğim. İlk örnekte geçmiş bir maçı ele alarak önceki yazımda değindiğim konulara destek olacak bir örnek vereceğim. Daha sonra yazının ikinci kısmında ise 1 gün sonra yani TSİ ile Perşembe gecesi oynanacak Brezilya liginden bir maçın analizini gerçekleştireceğim.

Evet gelelim örnekteki maça. İngiltere Premier League en sevdiğim liglerden bir tanesi olduğu için örnek de oradan gelsin istedim. Örnek olan maç Middlesbrough-Sunderland maçı. Bu maç ligin bitmesine yakın haftalarda oynandı. Bizzat benim de üzerinde durup analiz yaptığım bir maçtı. Gelelim o maçın analizini nasıl yaptığıma. Öncelikle şurada maçın bilgilerini paylaşalım.

Bu maça çıkmadan önce 2 tarafın da ligde kalma şansı devam ediyordu. 2 takım da uzun süredir kazanamıyordu. (9 maçtır Boro, 10 maçtır Sunderland). Ayrıca bu maç bir derbi maçıydı. Bunun yanı sıra Boro evinde 4 maçtır kazanmamıştı.

Gelelim kriterlerimize.

1)Maçın önemi=Derbi maç

2)Form grafiği ve İstatistik=Uzun süre tek bir galibiyet alamamış 2 takım, evinde son 4 maçını kaybetmiş bir ev sahibi.

3)Takımların ligdeki durumları=İki takımın da ligde kalma şansı var, Boro daha avantajlı.

4)Ev sahibi faktörü/Home Factor(baş altı takımların evlerindeki maçlardaki istatistiksel avantajı.=Bu iki takım bu kritere uygun, bu durumda premier league özelinde değerlendirirsek 20 takımın ilk 6 sıradakilerini buna dahil etmezsek kalan 14 takım için evlerindeki galibiyet yüzdesi %40 ve üstü civarında ki bir futbol maçında daha evvel de bahsettiğimiz gibi her sonucun %33.3’lük bir yüzdesi varken ev sahibi faktörü bizi daha da güçlendiriyor.

5)Diğer=Maçla ilgili oyuncuların sakatlık vb durumları, gol atma atmama serileri, hakem vb diğer detaylar.

 

Örnek Maç Analizi

Gelelim Perşembe gecesi TSİ 1.30’da başlayacak olan Juventude-Goias maçının bahsettiğim şekildeki analizine.

Şu tabloda görüldüğü üzere ligdeki mevcut puan durumu ortada. Ayrıca takımların son maçları da ortada. 

 

Bu tabloda görüldüğü üzere Juventude 3 haftadır puan kaybediyor, Goias ise daha keskin ama son 5 maçta daha fazla puan toplamış durumda. Ligin 11.haftası oynanırken işte iki takımın da oldukça iddialı olması gereken bir futbol maçı karşımızda.  Bu maçtaki veriler neler gelin sıralayalım;

1)Juventude 3 maçtır puan kaybediyor, evinde oynadığı son 5 maçın 4’ünü kazanırken deplasmanda oynadığı son 2 maçtan 2 puan alabildi. Bu 2 deplasman maçının arasındaki içerde oynadığı maçında ise kaybetti.

2)Goias son 2 deplasman 5 deplasman maçından 3 galibiyet 1 beraberlik 1 mağlubiyet alırken evindeki son 2 maçı kaybetti.

İki takım son 3 maçında gollü maçlar geride bıraktı. İstatistiklere göre ise Goias deplasmanda başarılıyken Juventude ise evinde daha başarılı. Bu şartlar altında durum bizi nereye götürüyor bakalım.

Daha önceki yazılarımda bahsettiğim gibi genellikle şans yüzdesinin %50 ve üstünde olduğu bahislere yönelmekte fayda olduğuna inanıyorum. Bu şartlar altında ben gol seçeneğinin oldukça karlı bir seçim olabileceği için seçimimizi bu yönde yapmamız gerektiğini düşünüyorum.

Bu bağlamda; 2.5 gol üstü seçeneği %50’lik kazanma ihtimaliyle oldukça keyifli duruyor.

Ayrıca ilk yarı ben iki takımdan birinin eşitliği bir şekilde bozabileceğini düşünüyorum ve maçın hiçbir devre sonunda berabere bitmeyeceğine inanıyorum. Bu nedenle de bir diğer seçenek olarak;

ilk yarı 1 veya 2 çifte şans da yine bu maç için oldukça keyifli bir seçenek olarak öne çıkıyor bence. Bu seçenekte de kazanma olasılığı %66,6 şeklinde.

 

Örnek Maç Analizi Sonucu

 

Bu da maçtan 1 gün sonra aldığımız ekran görüntüsü. Buradan da görüyoruz ki 2.5 gol üstü ve maçın hiçbir devrede berabere bitmediği yani ilk yarı 1 veya 2 çifte şans seçeneğinin de kazandığı başarılı bir analiz. 

Bu yazımın da sonuna gelirken sonraki yazım en kısa sürede sizlerle olacak dostlarım, arada gecikmeden dolayı da sizlere bir sürpriz yazı daha hazırlayacağım. Bu yazı çok kritik içeriklerle dolu olacak. İnfo-Grafikler hazırlayacağım İngiltere alt ligler hakkında.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*